Spida models

Menu

Aktuality

21. 2. 2020

Hledám nějakého šikovného IT odborníka ( prostě ajťáka) Který by mi postavil nové... (celý článek)

21. 2. 2020

Nechal jsem dotisknou pár kousků v měřítku 1:25. Pokud máte zájem tak neváhejte. Dlouho se neohřejí Wink

9. 2. 2020

Po Výstavě v Brně tu pro Vás mám první Dakarské novinky letošního roku. Jedná se o... (celý článek)

25. 12. 2019

Vánoční prodej modelu je ukončen. Doufám, že alespoň jeden z těch dvaceti prodaných... (celý článek)

24. 12. 2019

VÁNOČNÍ AKCE PRO PRVNÍCH 20 NEJRYCHLEJŠÍCH. MÁTE MOŽNOST ZAKOUPIT TENTO MODEL S 57%... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 1986 /

1986

                                                                       

 

„ DAKAR “ 1986

8. ročník

 

Tento ročník zůstane trvale poznamenán tragickou smrtí zakladatele a organizátora rallye Thierry Sabina. 

Po loňské premiéře se na startu opět objevil tým PZO MOTOKOV, tentokrát již také s kamiony TATRA. V prvním voze značky LIAZ startovala posádka  Joklík,  Tyl,  Stohr

( s.č. 631 ), druhá posádka LIAZu jela ve složení Moskal, Vojtíšek, Krejsa ( s.č. 632 ) a ve třetím voze LIAZ startovala mezinárodní posádka Brzobohatý, Ing. Fencl, Heritier ( s.č. 633 ). Značku Tatra v tomto ročníku reprezentovaly dva vozy T 815 6x6 . V prvním jela trojice Loprais, Stachura, Ing. Krpec ( s.č. 634 ), ve druhém potom posádka Kahánek, Gumulec, Ing. Kalina ( s.č. 635 ). Kamiony Tatra  na startu zaujaly zejména svým provedením a charakteristickou konstrukcí podvozku. Konkurence je však považovala spíše za doprovodná vozidla a šance na dobrý výsledek se jim příliš nedávala. Průběh soutěže však všechny přesvědčil o pravém opaku. Zcela mimo rámec naší účasti jel soutěž  ještě jeden kamion T 815 6x6 . Jako doprovod si jej zvolil jeden ze soukromých týmů a posádka Hardy, Samson, Piatek ( s.č. 636 ) s ním zcela bez problémů jela až do chvíle, kdy odstoupilo poslední vozidlo týmu.

Našim se od začátku vedlo velmi dobře. Již v prologu všech pět vozů dojelo mezi nejrychlejší dvacítkou kamionů. Naše vozy byly zdatnými soupeři i největším favoritům a v jednotlivých etapách dojížděly v popředí klasifikace kamionů. Až do 10. ledna se situace pro nás vyvíjela velmi dobře. Ten den se ovšem jela velmi těžká etapa do Agademu, v jejímž průběhu havarovaly dva kamiony LIAZ. Přihodilo se to na téměř stejném místě na vysoké duně. Duna končila hranou a oba vozy si z této hrany nedobrovolně skočily. Hůře dopadl vůz Joklíkovy posádky. Na tento skok doplatil mimo jiné poškozenou přední nápravou a převodovkou. LIAZ Brzobohatého posádky byl po krátké opravě schopen další jízdy. Posádka však vzdala, aby pomohla druhému LIAZu. Kamion pokračoval tedy do Dakaru již mimo soutěž. Vezl i nešťastného Joklíka a později i oba další členy jeho posádky, kteří museli být po havárii ošetřeni v nemocnici.  Vše se naštěstí obešlo bez vážnějších zranění.

Zbývající naše kamiony pokračovaly úspěšně v soutěži. Po projetí obávané pouště Tenere byl LIAZ Moskalovy posádky na čtvrtém místě a oba vozy Tatra v první desítce klasifikace kamionů. Tatry byly ve třídě kamionů jedinými vozy koncepce 6x6, které skutečně závodily a bojovaly o přední pozice v celkovém pořadí. Pak ovšem došlo 14. ledna  k tragické havárii vrtulníku, při níž zahynul mimo jiné Thierry Sabine. Po krátkém přerušení soutěž pokračovala, ale v organizaci nastalo několik zmatků. Bohužel částečně poškodily i naše posádky. Výsledky byly v této době velmi slibné. Pro písečnou bouři musela být zastavena etapa do Tidjikji a Lopraisova posádka postoupila v této době již na druhé místo, Moskalova posádka byla třetí, druhá Tatra jela na osmém místě. Následující den však zmařil veškeré naděje na konečný úspěch.  Před cílem etapy v Saint Louis na účastníky čekalo bezedné bahno a v těchto místech uvízly kamiony. Průjezd byl zatarasen a objet nebylo kudy. V této době již Lopraisova posádka vedla klasifikaci kamionů ! Po mnohahodinovém úsilí o vyproštění soupeřů nakonec naše vozy dojely do místa startu poslední etapy. Bylo to bohužel s takovým zpožděním, že  do cíle soutěže již musely dojet mimo klasifikaci.

Všichni účastníci i organizátoři tohoto ročníku náš tým nakonec považovali za morální vítěze. Dokládá to mimo jiné i „ Cena vyjímečnosti města Versailes “, kterou získali naši jezdci za vynikající sportovní výkony a zároveň za sympatické vystupování během celé soutěže.

 

TATRA připravená pro soutěž Paříž – Dakar 1986. Jedná se o tzv. nultý vůz, který nakonec startoval až v roce 1987 ( s.č. 620 )