Spida models

Menu

Aktuality

21. 2. 2018

Do e-shopu byl přidaný nový model LIAZ "FRANTA" od vydavatelství VIMOS. Tak neváhejte a objednávejte zde Wink

20. 2. 2018

Tak bohužel slibované dezény k modelu Ginaf zatím nejsou a nebudou ani v termínu který... (celý článek)

14. 2. 2018

Do e-shopu byl přidán nový model. Model bude dostupný od 22.2.2018, ale objednat si ho můžete již nyní na zde

8. 2. 2018

Pro cestu na Brněnskou výstavu PAPÍROVÉ KRÁLOVSTVÍ, která se koná 24.2.2018, nabízím 3... (celý článek)

5. 2. 2018

Kdyby měl náhodou někdo zájem o tento krásný model Turbotwin II (1987) tak klikněte na... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 1986 /

1986

                                                                       

 

„ DAKAR “ 1986

8. ročník

 

Tento ročník zůstane trvale poznamenán tragickou smrtí zakladatele a organizátora rallye Thierry Sabina. 

Po loňské premiéře se na startu opět objevil tým PZO MOTOKOV, tentokrát již také s kamiony TATRA. V prvním voze značky LIAZ startovala posádka  Joklík,  Tyl,  Stohr

( s.č. 631 ), druhá posádka LIAZu jela ve složení Moskal, Vojtíšek, Krejsa ( s.č. 632 ) a ve třetím voze LIAZ startovala mezinárodní posádka Brzobohatý, Ing. Fencl, Heritier ( s.č. 633 ). Značku Tatra v tomto ročníku reprezentovaly dva vozy T 815 6x6 . V prvním jela trojice Loprais, Stachura, Ing. Krpec ( s.č. 634 ), ve druhém potom posádka Kahánek, Gumulec, Ing. Kalina ( s.č. 635 ). Kamiony Tatra  na startu zaujaly zejména svým provedením a charakteristickou konstrukcí podvozku. Konkurence je však považovala spíše za doprovodná vozidla a šance na dobrý výsledek se jim příliš nedávala. Průběh soutěže však všechny přesvědčil o pravém opaku. Zcela mimo rámec naší účasti jel soutěž  ještě jeden kamion T 815 6x6 . Jako doprovod si jej zvolil jeden ze soukromých týmů a posádka Hardy, Samson, Piatek ( s.č. 636 ) s ním zcela bez problémů jela až do chvíle, kdy odstoupilo poslední vozidlo týmu.

Našim se od začátku vedlo velmi dobře. Již v prologu všech pět vozů dojelo mezi nejrychlejší dvacítkou kamionů. Naše vozy byly zdatnými soupeři i největším favoritům a v jednotlivých etapách dojížděly v popředí klasifikace kamionů. Až do 10. ledna se situace pro nás vyvíjela velmi dobře. Ten den se ovšem jela velmi těžká etapa do Agademu, v jejímž průběhu havarovaly dva kamiony LIAZ. Přihodilo se to na téměř stejném místě na vysoké duně. Duna končila hranou a oba vozy si z této hrany nedobrovolně skočily. Hůře dopadl vůz Joklíkovy posádky. Na tento skok doplatil mimo jiné poškozenou přední nápravou a převodovkou. LIAZ Brzobohatého posádky byl po krátké opravě schopen další jízdy. Posádka však vzdala, aby pomohla druhému LIAZu. Kamion pokračoval tedy do Dakaru již mimo soutěž. Vezl i nešťastného Joklíka a později i oba další členy jeho posádky, kteří museli být po havárii ošetřeni v nemocnici.  Vše se naštěstí obešlo bez vážnějších zranění.

Zbývající naše kamiony pokračovaly úspěšně v soutěži. Po projetí obávané pouště Tenere byl LIAZ Moskalovy posádky na čtvrtém místě a oba vozy Tatra v první desítce klasifikace kamionů. Tatry byly ve třídě kamionů jedinými vozy koncepce 6x6, které skutečně závodily a bojovaly o přední pozice v celkovém pořadí. Pak ovšem došlo 14. ledna  k tragické havárii vrtulníku, při níž zahynul mimo jiné Thierry Sabine. Po krátkém přerušení soutěž pokračovala, ale v organizaci nastalo několik zmatků. Bohužel částečně poškodily i naše posádky. Výsledky byly v této době velmi slibné. Pro písečnou bouři musela být zastavena etapa do Tidjikji a Lopraisova posádka postoupila v této době již na druhé místo, Moskalova posádka byla třetí, druhá Tatra jela na osmém místě. Následující den však zmařil veškeré naděje na konečný úspěch.  Před cílem etapy v Saint Louis na účastníky čekalo bezedné bahno a v těchto místech uvízly kamiony. Průjezd byl zatarasen a objet nebylo kudy. V této době již Lopraisova posádka vedla klasifikaci kamionů ! Po mnohahodinovém úsilí o vyproštění soupeřů nakonec naše vozy dojely do místa startu poslední etapy. Bylo to bohužel s takovým zpožděním, že  do cíle soutěže již musely dojet mimo klasifikaci.

Všichni účastníci i organizátoři tohoto ročníku náš tým nakonec považovali za morální vítěze. Dokládá to mimo jiné i „ Cena vyjímečnosti města Versailes “, kterou získali naši jezdci za vynikající sportovní výkony a zároveň za sympatické vystupování během celé soutěže.

 

TATRA připravená pro soutěž Paříž – Dakar 1986. Jedná se o tzv. nultý vůz, který nakonec startoval až v roce 1987 ( s.č. 620 )