Spida models

Menu

Aktuality

17. 11. 2018

Pár fotografií krásných modelů z výstavy v Neratovicích neleznete na tomto odkazu

17. 11. 2018

Laserové doplňky k TTT dočasně vyprodány:

Do výroby byla zadána druhá série laserových... (celý článek)

17. 11. 2018

Do e- shopu byly přidány modely Tatra Buggyra a LIAZ Franta v měřítku 1:25 i s comfort... (celý článek)

14. 11. 2018

Do e-shopu přidána novinka od vydavatelství VIMOS. Model spolu s CP bude naskladněn po... (celý článek)

9. 11. 2018

Tak po mnoha peripetiích Vám mohu konečně oznámit, že model je zařazen v e-shopu. Jsem... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 1990 /

1990


„ DAKAR “ 1990

12. ročník

 

 

 

Po roční přestávce se na start soutěže vrací kategorie kamionů. I když početní převahu ve startovním poli měly Mercedesy, čekal se souboj mezi vozy Tatra a výkonnými italskými vozy Perlini. Třetím do pranice měla být značka LIAZ. V Kopřivnici se nejprve zabývali myšlenkou připravit na rallye speciální kamion. Dostali však  přesné propozice od pořadatelů zaměřené na maximální sériovost. Posádka  Kahánek, Havlík, Ing. Krpec ( s.č. 501 )se musela spokojit se starším vozem Tatra 815 6x6  a posádka Loprais , Stachura, Ing Muck ( s.č. 502 ) dostala  nový sériový automobil Tatra 815 4x4.Škoda, protože italské vozy Perlini měly ze sériovosti snad pouze doklady. S dalšími vozy značky Tatra startovalo několik soukromých týmů a pro vozy Tatra se jako pro doprovodná a zabezpečovací vozidla rozhodla rovněž pořadatelská organizace TSO. Pozornost poutala již tradičně  Tatra 815  8x8 s posádkou  Buchtyár, Měřínský , Ing. Kalina, která měla především na starosti udržet ostatní doprovodné kamiony na trati. Z Jablonce nad Nisou vyjížděla s vozem LIAZ posádka Svoboda, KakrdaVonšovský, Fanta a Ing. Záleský ( s.č. 510 ). Nutno konstatovat, že zatímco z Kopřivnice vyjížděl doslova tovární tým, z Mnichova Hradiště a z Jablonce nad Nisou se do Dakaru vydaly dvě téměř amatérské posádky. Podpora továrny začala a končila poskytnutím auta, které pak sami závodníci upravili. Rovněž kamiony LIAZ i v tomto roce startovaly jako zabezpečovací  vozy jiných týmů. Nelze v tomto případě zapomenout na Ladislava Fajtla, který zabezpečoval tým francouzské policie. V kabině měl dva spolujezdce, z nichž žádný  o navigaci nebo řízení kamionu nikdy neslyšel. Musel tedy odjezdit celou soutěž sám, do cíle etap dojížděl mezi posledními a přes noc si vozidlo opravoval rovněž sám. Přesto soutěž dokončil, ale až jako předposlední. Podobné zkušenosti s ostatními členy posádek měli nejen z tohoto ročníku i další naši jezdci. Další členové posádek totiž skutečně často bývali pouze „ do počtu “  a na trati nebo v cíli etap při opravách příliš použitelní nebyli. V těchto souvislostech tím více musíme docenit výkony našich pilotů. Často se na ně v článcích a komentářích zcela neprávem zapomínalo. a Lamač ( s.č. 508 ), z Mnichova Hradiště potom, rovněž s vozem LIAZ, trojice

První africké etapy se odehrávaly na rychlých pískových úsecích. V této fázi rallye se začala projevovat převaha kamionů Perlini a začaly se našim postupně vzdalovat. Tatry měli proti předchozím ročníkům pouze jednu podstatnou úpravu zlepšující jízdní vlastnosti – jednalo se o přídavné tlumiče pérování. Čechoslováci nedostatky svých kamionů kompenzovali řidičským uměním, přehledem a zkušenostmi. V některých těžkých úsecích Tatry jezdily rychlostí až 140 km/h, ale kamion Perlini byl ještě asi o 15 km/h rychlejší. Pro naše účastníky se vyskytla velká šance v etapě do Tidjikji. Hodně startujících tam dostalo penalizaci a obě Tatry rázem poskočily o dvacet míst. V etapě do Nemy měla posádka týmu Perlini těžkosti s navigací, musela zrychlit, přehlédla velkou díru na trati a následnou opravou podvozku ztratila čtyři hodiny. Měla však štěstí a stačila dokončit etapu v časovém limitu bez penalizace.

Tatry soutěž absolvovaly bez vážnějších komplikací. Kahánkova posádka v cíli nakonec obsadila v kategorii kamionů třetí místo a Lopraisova posádka místo čtvrté. Svobodova posádka měla po velmi dobrém začátku ve čtvrté etapě poruchu převodovky. V Agadezu se marně snažili problém odstranit a další cestu do Dakaru již absolvovali mimo soutěž. Další kamion LIAZ s Vonšovského posádkou se držel velmi dobře až do poloviny trasy. Ze začátku tato posádka bojovala v popředí startovního pole, ale několik defektů pérování a proražení pneumatik daly později zapomenout na boj o první desítku v  pořadí kamionů. Posádka obsadila nakonec v konečném hodnocení 16. místo.

 

LIAZ posádky Svoboda – Kakrda – Lamač