Spida models

Menu

Aktuality

14. 2. 2018

Do e-shopu byl přidán nový model. Model bude dostupný od 22.2.2018, ale objednat si ho můžete již nyní na zde

8. 2. 2018

Pro cestu na Brněnskou výstavu PAPÍROVÉ KRÁLOVSTVÍ, která se koná 24.2.2018, nabízím 3... (celý článek)

5. 2. 2018

Kdyby měl náhodou někdo zájem o tento krásný model Turbotwin II (1987) tak klikněte na... (celý článek)

3. 2. 2018

Do E- shopu byl přidán model LIAZu v měřítku 1:25. Model byl vytištěný v sérii 20 ks

22. 1. 2018

Dnes, tedy 22.1.2018 je to přesně 30 let kdy Karel Loprais poprvé vyhrál Rally – Paris... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 1990 /

1990


„ DAKAR “ 1990

12. ročník

 

 

 

Po roční přestávce se na start soutěže vrací kategorie kamionů. I když početní převahu ve startovním poli měly Mercedesy, čekal se souboj mezi vozy Tatra a výkonnými italskými vozy Perlini. Třetím do pranice měla být značka LIAZ. V Kopřivnici se nejprve zabývali myšlenkou připravit na rallye speciální kamion. Dostali však  přesné propozice od pořadatelů zaměřené na maximální sériovost. Posádka  Kahánek, Havlík, Ing. Krpec ( s.č. 501 )se musela spokojit se starším vozem Tatra 815 6x6  a posádka Loprais , Stachura, Ing Muck ( s.č. 502 ) dostala  nový sériový automobil Tatra 815 4x4.Škoda, protože italské vozy Perlini měly ze sériovosti snad pouze doklady. S dalšími vozy značky Tatra startovalo několik soukromých týmů a pro vozy Tatra se jako pro doprovodná a zabezpečovací vozidla rozhodla rovněž pořadatelská organizace TSO. Pozornost poutala již tradičně  Tatra 815  8x8 s posádkou  Buchtyár, Měřínský , Ing. Kalina, která měla především na starosti udržet ostatní doprovodné kamiony na trati. Z Jablonce nad Nisou vyjížděla s vozem LIAZ posádka Svoboda, KakrdaVonšovský, Fanta a Ing. Záleský ( s.č. 510 ). Nutno konstatovat, že zatímco z Kopřivnice vyjížděl doslova tovární tým, z Mnichova Hradiště a z Jablonce nad Nisou se do Dakaru vydaly dvě téměř amatérské posádky. Podpora továrny začala a končila poskytnutím auta, které pak sami závodníci upravili. Rovněž kamiony LIAZ i v tomto roce startovaly jako zabezpečovací  vozy jiných týmů. Nelze v tomto případě zapomenout na Ladislava Fajtla, který zabezpečoval tým francouzské policie. V kabině měl dva spolujezdce, z nichž žádný  o navigaci nebo řízení kamionu nikdy neslyšel. Musel tedy odjezdit celou soutěž sám, do cíle etap dojížděl mezi posledními a přes noc si vozidlo opravoval rovněž sám. Přesto soutěž dokončil, ale až jako předposlední. Podobné zkušenosti s ostatními členy posádek měli nejen z tohoto ročníku i další naši jezdci. Další členové posádek totiž skutečně často bývali pouze „ do počtu “  a na trati nebo v cíli etap při opravách příliš použitelní nebyli. V těchto souvislostech tím více musíme docenit výkony našich pilotů. Často se na ně v článcích a komentářích zcela neprávem zapomínalo. a Lamač ( s.č. 508 ), z Mnichova Hradiště potom, rovněž s vozem LIAZ, trojice

První africké etapy se odehrávaly na rychlých pískových úsecích. V této fázi rallye se začala projevovat převaha kamionů Perlini a začaly se našim postupně vzdalovat. Tatry měli proti předchozím ročníkům pouze jednu podstatnou úpravu zlepšující jízdní vlastnosti – jednalo se o přídavné tlumiče pérování. Čechoslováci nedostatky svých kamionů kompenzovali řidičským uměním, přehledem a zkušenostmi. V některých těžkých úsecích Tatry jezdily rychlostí až 140 km/h, ale kamion Perlini byl ještě asi o 15 km/h rychlejší. Pro naše účastníky se vyskytla velká šance v etapě do Tidjikji. Hodně startujících tam dostalo penalizaci a obě Tatry rázem poskočily o dvacet míst. V etapě do Nemy měla posádka týmu Perlini těžkosti s navigací, musela zrychlit, přehlédla velkou díru na trati a následnou opravou podvozku ztratila čtyři hodiny. Měla však štěstí a stačila dokončit etapu v časovém limitu bez penalizace.

Tatry soutěž absolvovaly bez vážnějších komplikací. Kahánkova posádka v cíli nakonec obsadila v kategorii kamionů třetí místo a Lopraisova posádka místo čtvrté. Svobodova posádka měla po velmi dobrém začátku ve čtvrté etapě poruchu převodovky. V Agadezu se marně snažili problém odstranit a další cestu do Dakaru již absolvovali mimo soutěž. Další kamion LIAZ s Vonšovského posádkou se držel velmi dobře až do poloviny trasy. Ze začátku tato posádka bojovala v popředí startovního pole, ale několik defektů pérování a proražení pneumatik daly později zapomenout na boj o první desítku v  pořadí kamionů. Posádka obsadila nakonec v konečném hodnocení 16. místo.

 

LIAZ posádky Svoboda – Kakrda – Lamač