Spida models

Menu

Aktuality

21. 2. 2020

Hledám nějakého šikovného IT odborníka ( prostě ajťáka) Který by mi postavil nové... (celý článek)

21. 2. 2020

Nechal jsem dotisknou pár kousků v měřítku 1:25. Pokud máte zájem tak neváhejte. Dlouho se neohřejí Wink

9. 2. 2020

Po Výstavě v Brně tu pro Vás mám první Dakarské novinky letošního roku. Jedná se o... (celý článek)

25. 12. 2019

Vánoční prodej modelu je ukončen. Doufám, že alespoň jeden z těch dvaceti prodaných... (celý článek)

24. 12. 2019

VÁNOČNÍ AKCE PRO PRVNÍCH 20 NEJRYCHLEJŠÍCH. MÁTE MOŽNOST ZAKOUPIT TENTO MODEL S 57%... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 1991 /

1991

„ DAKAR “ 1991

13. ročník

 

 

Stalo se již příjemným pravidlem vídat od sedmého ročníku soutěže ve startovním poli také naše kamiony. Také v tomto roce se na startu objevily vozy Tatra a LIAZ. Loprais jel na voze Tatra 815 4x4 se svým stálým spolujezdcem Stachurou a na místo navigátora se posadil Ing. Kalina ( s.č. 503 ). Kahánek jel v posádce s Měřínským a Hudcem ( s.č. 504 ) tradičně již na voze Tatra 815 6x6. První LIAZ se do Dakaru vydal v barvách týmu OMNIPOL s posádkou Kakrda, Lamač a Velkoborský ( s.č. 502 ). Jejich vůz byl majetkem Unimaxu a pro účast v této náročné soutěži byl připraven pod vedením bývalého úspěšného účastníka Jiřího Moskala. V jeho rukou právě tento vůz dojel v roce 1988 na druhém místě v absolutním pořadí kamionů. Druhý LIAZ jel soutěž v barvách týmu Thesterfield – Toyota a jeho posádku tvořila trojice Vonšovský, Ing. Záleský, Jalonen. Kromě těchto automobilů se opět vozy našich značek objevily na startu jako doprovodná vozidla zahraničních účastníků. Od té doby, co se tatrovky na soutěži skutečně prosadily, začala je pořádající organizace TSO používat jako doprovodná vozidla. Ani v tomto roce nebylo možné na trati přehlédnout v barvách pořadatele jedoucí vůz Tatra 815 8x8 , tentokrát s posádkou Buchtyár, Sklenovský , Legay.

Favoritem mezi kamiony byly opět vozy Perlini, dobrý výsledek se však očekával i od našich kamionů. Soutěž začala úspěchem našich barev již při prologu. Kakrdova posádka byla nejrychlejší, Lopraisova posádka byla druhá a Kahánkova posádka skončila mezi kamiony na  čtvrtém místě. Byl ale nejrychlejší z tříosých vozů. Výsledky prologu  napovídaly, že v Africe pojedeme vpředu. Tyto předpoklady se záhy potvrdily. Lopraisova posádka šla do popředí a vedla až do Ghatu, kde ji vystřídaly vozy Perlini. Technická převaha těchto vozů se opět začala projevovat. Nutno však podotknout, že vozy Tatra byly v tomto ročníku těmto automobilům více než rovnoceným soupeřem a celá soutěž se prakticky odehrávala ve znamení souboje Perlini – Tatra.  Bohužel nikdo nemohl tušit, jaké drama se  chystá  v kategorii kamionů na závěr soutěže. V pondělí 14. ledna zamířili soutěžící do Tichitu. Naše Tatra s Lopraisem za volantem nejprve dojela Perliniho  posádku a zanedlouho i vozidlo Houssata – tedy oba kamiony Perlini . V tuto chvíli ještě netušili, že vedoucímu vozu PerlinihoHoussat  jel velmi opatrně, naši však pospíchali. V cíli tedy došlo v celkovém pořadí ke změně – Houssat ještě vedl, ale již jen s náskokem  40 minut a Lopraisova posádka byla druhá. Následující den přijela do KiffyPerlini na necelých 20 minut. Den poté v etapě do Tambacoundy v polovině etapy naše posádka Houssata dojela a brzy ho nechala v závěsu. Problémy s pružením se nevyhnuly ani tomuto vozu Perlini. V cíli etapy se TATRA Lopraisovy posádky objevuje na prvním místě s náskokem 37 minut. Do cíle zbývalo 536 kilometrů výletním tempem, protože 476 kilometrů připadalo na spojovací etapu a pouze posledních 60 kilometrů bylo speciální etapou. Do cíle zbývalo  jen 40 kilometrů, když prudce stoupla teplota motoru, z přepadu stříkal olej a poškodilo se čidlo snímající teplotu. V motoru zmizel první kanystr oleje. Tatru 4x4 dojela Kahánkova posádka, všichni obhlédli situaci, zapřáhli kamion a táhli ho k cíli ( pravidla to umožňovala ). Pouhých 15 kilometrů před cílem etapy přišly duny a tady se kamion v závěsu utrhl. Pro vlečení to byl příliš těžký terén. Kahánkova posádka tedy vyrazila k cíli a Lopraisova posádka se pustila do zoufalého boje. Přes duny se probojovali vlastními silami, ale do motoru museli nalít třikrát plný kanystr oleje. Těch posledních pár kilometrů trvalo zoufale dlouho. Cíl byl doslova na dohled a kalich hořkosti se naplnil – naši prorazili zadní pneumatiku. Pod cílový transparent vjela Tatra na ráfku. Limit stanovený na průjezd etapy přesáhli o 30 minut a dostali čtyřhodinovou penalizaci. posádky se poškodilo odpružení pravého předního kola do té míry, že jeho posádka sice dovedla svůj kamion do cíle, ale následně musela vzdát. posádka tohoto vozu jako první a přiblížila se vedoucímu vozu

Lopraisova posádka si po tom všem trápení dojela pro 4 místo v kategorii kamionů, Kahánkova posádka obsadila nakonec 5. místo. Kakrdova posádka s kamionem LIAZ nakonec dojela do cíle s utrženou kabinou, bez čelního skla , s poškozenou převodovkou na 17. místě. Další LIAZ s Vonšovského posádkou dojel do cíle na 27. místě.

 

Snímek doprovodné kolony organizátorů TSO  ( THIERRY SABINE ORGANISATION )          Nelze přehlédnout, že i v tomto ročníku nezastupitelnou roli sehrály kamiony TATRA !

Kamion TATRA posádky Loprais , Stachura , Ing. Kalina