Po několika letech začínám oživovat sekci Videa. Jednou z prvnívh vlaštovek je toto... (celý článek)

V sekci Videa jsem po hodně dlouhé době přidal jedno aktuální video. A informace pro... (celý článek)

Cesta: / Dakar / Historie / 1993 /

1993

„ DAKAR “ 1993

15.ročník

Rallye Paříž – Dakar  dostala konkurenci ve formě soutěže Paříž – Peking. Projevilo se to v zeštíhlení startovní listiny, ve ztenčení rozpočtu a publicita se rovněž jaksi vytratila. Tatra v tomto ročníku nenastoupila s továrním týmem. Celkem jedenáct vozidel Tatra se objevilo ve funkci doprovodu celé soutěže pro pořadatelskou organizaci TSO, další vozy pak jely jako asistence různých týmů. Z Kopřivnice se na start vypravila posádka Měřínský, Buchtyár a Ing. Kalina ( s.č. 503 ) na voze Tatra 815 6x6. Jednalo se o vůz, který se zůčastnilzrepasován a připraven na start. Kopřivnická posádka odjela na start jako vůz asistenční. Tím pádem téměř automaticky z posádky vypadl Loprais. I kdyby jel jak nejlépe umí a skončil třeba šestý, všichni novináři by stejně potom napsali, že Loprais skončil až šestý. Nikoho by v té chvíli nezajímalo, že zajišťoval asistenci. Představou posádky před startem bylo umístění do desátého místa a úspěch mezi třínápravovými kamiony. předchozích ročníků a po skončení soutěže Paříž – Peking byl ve Francii ve firmě M.A.M STRAGER

Letošní ročník byl do publicity i účasti sice slabší, ale nikoli snažší co do trasy a terénu. Jakkoli byla trať kratší, dokázali organizátoři zdramatizovat soutěž tím, že jednotlivé etapy byly velmi dlouhé a navíc zhuštěné. Citelně vzrostly nároky na orientaci. Hodně se bloudilo a navigačním problémům se nevyhnul téměř nikdo. Trochu jiné bylo i pojetí etap, kde se střídaly rozlehlé pláně s etapami doslova kaskadérskými.

Kopřivnická posádka nakonec málem skončila  mezi odpadlíky. Původně se držela na třetím místě v kamionech za vysoce favorizovanými stroji Perlini . V závěru ale o toto nečekané umístění přišla. Hned 100 kilometrů po startu z Adraru poprvé zarachotilo v převodovce a Tatra musela pokračovat pouze na redukované převody. Ani opakovaná snaha závadu opravit neměla úspěch a v etapě do Ataru zůstala TATRA definitivně stát v pustině. Do 200 kilometrů vzdáleného cíle etapy po devítihodinové opravě dorazili 19 minut po časovém limitu a dostali penalizaci 15 hodin. Hned další etapu do Ataru naše Tatra vyhrála a v absolutním pořadí automobilů skončila dokonce devátá ! Další den naše posádka vybojovala druhou příčku mezi kamiony a v závěrečném dni nakonec skončila čtvrtá. Přesto to nestačilo na víc než desáté místo mezi kamiony. Naše posádka však byla nejrychlejší mezi tříosými kamiony a svým výsledkem rozhodně nezklamala.