Spida models

Menu

Aktuality

15. 1. 2018

To že jel Tomáš Tomeček letos uplně sám bez navigátora a mechanika n AER už asi... (celý článek)

15. 1. 2018

Dnes mám dobrou zprávu pro ty, kteří nestihli koupit CP na Phoenixe od VIMOS. Jirka... (celý článek)

3. 1. 2018

Dnes mám pro všechny příznivce nového modelu LIAZ dobrou zprávu. Podařilo se mi dát... (celý článek)

19. 12. 2017

Ahoj všem
Bohužel dnes mi volali z tiskárny že se prý vybouralo auto které jim vezlo... (celý článek)

17. 12. 2017

V tiskárně mi přislíbily, že model bude v úterý 19.12.2017 vytištěný. Takže pokud ho... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 1993 /

1993

„ DAKAR “ 1993

15.ročník

 

 

Rallye Paříž – Dakar  dostala konkurenci ve formě soutěže Paříž – Peking. Projevilo se to v zeštíhlení startovní listiny, ve ztenčení rozpočtu a publicita se rovněž jaksi vytratila. Tatra v tomto ročníku nenastoupila s továrním týmem. Celkem jedenáct vozidel Tatra se objevilo ve funkci doprovodu celé soutěže pro pořadatelskou organizaci TSO, další vozy pak jely jako asistence různých týmů. Z Kopřivnice se na start vypravila posádka Měřínský, Buchtyár a Ing. Kalina ( s.č. 503 ) na voze Tatra 815 6x6. Jednalo se o vůz, který se zůčastnilzrepasován a připraven na start. Kopřivnická posádka odjela na start jako vůz asistenční. Tím pádem téměř automaticky z posádky vypadl Loprais. I kdyby jel jak nejlépe umí a skončil třeba šestý, všichni novináři by stejně potom napsali, že Loprais skončil až šestý. Nikoho by v té chvíli nezajímalo, že zajišťoval asistenci. Představou posádky před startem bylo umístění do desátého místa a úspěch mezi třínápravovými kamiony. předchozích ročníků a po skončení soutěže Paříž – Peking byl ve Francii ve firmě M.A.M STRAGER

Letošní ročník byl do publicity i účasti sice slabší, ale nikoli snažší co do trasy a terénu. Jakkoli byla trať kratší, dokázali organizátoři zdramatizovat soutěž tím, že jednotlivé etapy byly velmi dlouhé a navíc zhuštěné. Citelně vzrostly nároky na orientaci. Hodně se bloudilo a navigačním problémům se nevyhnul téměř nikdo. Trochu jiné bylo i pojetí etap, kde se střídaly rozlehlé pláně s etapami doslova kaskadérskými.

Kopřivnická posádka nakonec málem skončila  mezi odpadlíky. Původně se držela na třetím místě v kamionech za vysoce favorizovanými stroji Perlini . V závěru ale o toto nečekané umístění přišla. Hned 100 kilometrů po startu z Adraru poprvé zarachotilo v převodovce a Tatra musela pokračovat pouze na redukované převody. Ani opakovaná snaha závadu opravit neměla úspěch a v etapě do Ataru zůstala TATRA definitivně stát v pustině. Do 200 kilometrů vzdáleného cíle etapy po devítihodinové opravě dorazili 19 minut po časovém limitu a dostali penalizaci 15 hodin. Hned další etapu do Ataru naše Tatra vyhrála a v absolutním pořadí automobilů skončila dokonce devátá ! Další den naše posádka vybojovala druhou příčku mezi kamiony a v závěrečném dni nakonec skončila čtvrtá. Přesto to nestačilo na víc než desáté místo mezi kamiony. Naše posádka však byla nejrychlejší mezi tříosými kamiony a svým výsledkem rozhodně nezklamala.