Spida models

Menu

Aktuality

21. 2. 2018

Do e-shopu byl přidaný nový model LIAZ "FRANTA" od vydavatelství VIMOS. Tak neváhejte a objednávejte zde Wink

20. 2. 2018

Tak bohužel slibované dezény k modelu Ginaf zatím nejsou a nebudou ani v termínu který... (celý článek)

14. 2. 2018

Do e-shopu byl přidán nový model. Model bude dostupný od 22.2.2018, ale objednat si ho můžete již nyní na zde

8. 2. 2018

Pro cestu na Brněnskou výstavu PAPÍROVÉ KRÁLOVSTVÍ, která se koná 24.2.2018, nabízím 3... (celý článek)

5. 2. 2018

Kdyby měl náhodou někdo zájem o tento krásný model Turbotwin II (1987) tak klikněte na... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 1996 /

1996

„ DAKAR “  1996

18. ročník

 

 

V tomto roce uplynulo již téměř neuvěřitelných deset let od chvíle, kdy se na startu „ Dakaru “ objevila značka Tatra. Nechyběla ani v tomto ročníku. TATRA MARATHON TEAM nasadil do soutěže dva vozy. V prvním kamionu T 815 4x4 HAS startovala posádka Loprais, Stachura, Ing. Tomeček ( s.č. 400 ), ve druhém voze T 815 4x4 HAS jela trojice Kořený, Sklenovský, Gilar (  s.č 415 ). Tým  zajišťovala dvojice leteckých mechaniků Vlastimil Buchtyár a Zdeněk Kahánek. Vedle továrních vozů Tatra nastoupil do soutěže opět tým POLDI STEEL/ BOHEMIA ART. Tentokrát nasadil tři kamiony . V prvním voze T 815 4x4 HAS odstartovala posádka Stehlík, Stehlík ml.,Žák ( s.č. 414  ve druhém voze T 815 4x4 HAS jela posádka Fajtl, Wurst, Janoušek  ( s.č. 419 ) a ve třetím voze T 815 4x4 jela trojice Velkoborský, Bárta, Sláma ( s.č 424 ). Kromě toho se naše kamiony již tradičně objevily v cizích službách. Jediným českým jezdcem, který se v tomto roce zúčastnil v kategorii motocyklů byl Ivo Kaštan.  Startoval na stroji Suzuki 350 DR ( s.č 140 ). Odjel na start bez mechanika a náhradní díly mu vezly naše posádky na kamionech.

Celý ročník byl opět ve znamení souboje Kamaz – Tatra. Úvodní etapy byly velmi rychlé a posádky na kamionech Kamaz vyšší rychlost svých vozů využily a usadily se na prvních třech místech. Stejně jako v minulém ročníku však naše posádky začaly v technicky náročnějších úsecích jejich náskok stahovat a  rychle se probojovávaly dopředu. Šestá etapa, která končila již v Mauretánii, zahájila sérii rychlostních zkoušek vedoucích písečným terénem a Lopraisova posádka se posunula na druhé místo. Od této chvíle se mezi prvními dvěma posádkami rozpoutal boj. Ve vedení se střídala Tatra s Kamazem. V etapě do Tichitu musel vedoucí Kamaz Moskovského posádky zastavit pro poruchu na přední nápravě. Pro Lopraisovu posádku to znamenalo již druhé etapové vítězství v tomto ročníku, výborně však zajela také Fajtlova posádka a druhým místem se posunula hned za LopraisovuVelkoborského posádka, jejichž Tatra se převrátila na bok. Trasa etapy do Labé vedla tropickou džunglí. Bohužel ji provázely zmatky pořadatelů. Původní trasa byla změněna v  průběhu etapy poté, co na brodu přes řeku uvízla Fajtlova posádka. Etapa byla zastavena a trasa pro další účastníky odkloněna. Ovšem již předtím projelo několik vozů a mimo jiné i Lopraisova a Kořeného posádka. Absolvovali celou trasu, ale v cíli jim všem byl započítán jednotný čas. Anulování části etapy české posádky výrazně poškodilo – Lopraisova posádka mohla být totiž v čele klasifikace kamionů. V předposlední etapě do Tambacoundy čekalo na účastníky překvapení v podobě bahna. Lopraisova posádka dojela druhá a její ztráta na první Kamaz činila v této chvíli jen necelých 13. minut. Rozhodnout tedy měla opět poslední etapa. Do závěrečné klasifikace však bylo počítáno pouze 35. kilometrů speciálky. Na této vzdálenosti již nešlo dost dobře i malou časovou ztrátu dohnat a dosavadní pořadí se tak stalo i konečným. Lopraisova posádka skončila tedy v tomto roce na druhém místě, Kořeného posádka dojela na čtvrtém místě. Tento výkon je pozoruhodný hlavně z toho pohledu, že vezla přes tisíc kilogramů nákladu náhradních dílů, nářadí a dalších nutných součástí. Startovali totiž vlastně jako rychlý doprovod. Velmi dobrý výkon podala Fajtlova posádka, když dovedla svůj kamion do cíle na třetím místě. Stehlíkova posádka se potýkala s poruchou řízení a do cíle dorazila na patnáctém místě. Mezi těmi, kdo nedokončili, byla pouze Velkoborského posádka. Ještě v době, kdy jsme uvítali účastníky v Praze, vysvobozovala kamion  z hlubokého bahna na pomezí Senegalu. Vše nakonec dobře dopadlo. posádku. Další etapa byla poznamenána silnou písečnou bouří a jezdci se museli soustředit také na zrádné přesypy a dunová pole. Na ty doplatila

Ivo Kaštan jel od začátku na jistotu a s jednoznačným cílem soutěž dokončit. Na své možnosti si vedl při premiérovém vystoupení výborně. Na trati však zažil také horké chvilky. V jedné z etap ztratil víčko od nádrže ( přesněji olejového plnícího otvoru ). Musel prohledat pořádný kus pouště, než ho našel. Jiná možnost nebyla. Jednu z etap druhé poloviny soutěže dojel již jen se zbytkem vůle a se štěstím. Měl tolik defektů, že spotřeboval všechny duše, jednou nasadil duši pro zadní kolo do úzkého předního a když odešla i ta, dojel nakonec etapu na prázdném předním kole. Ve velké konkurenci obsadil nakonec pěkné 42. místo.

 

TATRA posádky Loprais – Stachura – Ing. Tomeček