Po několika letech začínám oživovat sekci Videa. Jednou z prvnívh vlaštovek je toto... (celý článek)

V sekci Videa jsem po hodně dlouhé době přidal jedno aktuální video. A informace pro... (celý článek)

Cesta: / Dakar / Historie / 1997 /

1997

„ DAKAR “ 1997

19. ročník

Slavný africký maraton prošel v celé své historii mnoha změnami. Pro tento rok zcela opustil evropský kontinent a start i cíl se přesunul do Dakaru. V místě tradičního konce soutěže se tedy tentokrát také startovalo. Nebyl to klasický „ Dakar “, jak ho účastníci znali z minulých ročníků. Na jezdce čekalo množství roští, stromů, prachu a děravých cest. Všem navíc komplikovalo závodění obrovské vedro.

Tatra připravila dva kamiony T 815 4x4 HAS a jeden T 815 6x6. Posádku prvního vozu tvořila trojice Loprais, Stachura, Kučera ( s.č. 403 ), v kabině druhého vozu seděla trojice Buchtyár, Kořený, Ing. Muck ( s.č. 414 ) . Kromě těchto dvou vozů odstartoval do soutěže také již téměř historický automobil T 815 6x6 s posádkou Sklenovský, Gilar, Hamerla ( s.č. 436 ) . Plnil funkci doprovodného vozu a byl také zařazen v kategorii T 4 ( mezi soutěžní vozy ) a ne mezi doprovodnými kamiony . Tento fakt se stal pro vozy Tatra v tomto ročníku pravděpodobně osudný.  Naše vozy opět i v tomto roce startovaly v cizích službách. V kategorii motocyklů se na startu objevila dvojice týmu Cerm Aktivity Kaštan ( s.č. 63 ) a  Zloch ( s.č. 62 ) na strojích Suzuki DR . V kategorii automobilů odstartovala posádka Bílek, Ligocký na zajímavém automobilu Dodge Ram ( s.č. 298 ).

V kategorii kamionů se očekával souboj mezi vozy Tatra a japonskými vozy Hino a Mitsubishi. Jenže našim se tentokrát nedařilo a provázela je obrovská smůla. V etapě do Agadezu  zatím držely krok se špičkou pelotonu kamionů a zdálo se být pouze otázkou času, kdy se probojují na čelo kategorie. Problémy však pokračovaly. Dvě etapy před dnem volna se začala prudce snižovat účinnost tlumičů u vozu Buchtyárovy posádky a vůz se stával stále obtížněji ovladatelný. Během volného dne v Agadezu posádka navíc zjistila závažnou poruchu zadního diferenciálu a padlo velmi těžké rozhodnutí – odstoupení ze závodu. Bylo o to bolestnější, že posádka odstupovala ze druhého místa v kategorii kamionů. V soutěži tak zůstala pouze trojice Loprais, Stachura, Kučera. Lopraisově posádce se v  úvodu soutěže dařilo a v první polovině soutěže vyhrála tři etapy. Posádka však měla také smůlu na neobvyklé závady. První nečekanou závadou byla prasklá trubka mazání turbodmychadla. Další rána přišla v okamžiku, kdy nevydržela trubka pohonu ventilátoru a její zbytky vážně poškodily čerpadlo. Tatra zůstala bezmocně stát na trati etapy a posádka dlouhé hodiny opravovala. V pozdních večerních hodinách dojeli do cíle etapy, ale oprava prasklé hřídele byla pouze provizorní a bohužel neumožňovala pokračovat v dalších etapách. Po desáté etapě tak posádka Loprais, Stachura, Kučera ze soutěže také odstoupila. Poprvé v historii naší účasti nedojel pro technickou závadu ani jeden kamion TATRA továrního týmu do cíle v klasifikovaném pořadí. nejprve zastavil zadřený motor doprovodnou Tatru 815 6x6. Toto odstoupení se odehrálo tři etapy před dnem volna a navíc porucha posádku potkala v poušti na těžce přístupném místě. Pro tým to byla citelná ztráta, protože tento automobil vezl většinu náhradních dílů. Obě další Tatry

Naši dva jezdci Kaštan a Zloch  jeli od začátku v klidu a na jistotu. Postupně se propracovávali v pořadí dopředu. Celou soutěž absolvovali bez vážnějších  problémů. Kaštan sice dvakrát havaroval, ale vždy bez vážnějších následků. Zloch měl v závěru dva defekty pneumatiky a opravoval olejový chladič. Počáteční drobné problémy s navigací vyřešil tak, že se hned po startu nechal důvěrně vést až do Dakaru. Neprohloupil. V cíli nakonec obsadili 27 (Kaštan) a 28 (Zloch) místo. Navíc skončili na druhém a třetím místě ve třídě do 500 cm. Slavnostní chvíli si skutečně vychutnali – pod cílovou rampou u Růžového jezera si vzájemně připálili doutník a na vyhlášení vjeli s doutníkem v ruce.

Posádka Bílek, Ligocký na voze Dodge  bohužel musela po třech etapách ze soutěže odstoupit. Cestou na start čtvrté etapy jim vytekla voda z chladiče. Jedno z novinářských aut je odtáhlo do nedaleké vesnice, kde nakoupili chybějící vodu. Nestihli již včas přijet na start, překročili časový limit a byli tak diskvalifikováni. Do Dakaru dojeli mimo klasifikaci.