Spida models

Menu

Aktuality

15. 1. 2018

To že jel Tomáš Tomeček letos uplně sám bez navigátora a mechanika n AER už asi... (celý článek)

15. 1. 2018

Dnes mám dobrou zprávu pro ty, kteří nestihli koupit CP na Phoenixe od VIMOS. Jirka... (celý článek)

3. 1. 2018

Dnes mám pro všechny příznivce nového modelu LIAZ dobrou zprávu. Podařilo se mi dát... (celý článek)

19. 12. 2017

Ahoj všem
Bohužel dnes mi volali z tiskárny že se prý vybouralo auto které jim vezlo... (celý článek)

17. 12. 2017

V tiskárně mi přislíbily, že model bude v úterý 19.12.2017 vytištěný. Takže pokud ho... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 1997 /

1997

„ DAKAR “ 1997

19. ročník

 

 

Slavný africký maraton prošel v celé své historii mnoha změnami. Pro tento rok zcela opustil evropský kontinent a start i cíl se přesunul do Dakaru. V místě tradičního konce soutěže se tedy tentokrát také startovalo. Nebyl to klasický „ Dakar “, jak ho účastníci znali z minulých ročníků. Na jezdce čekalo množství roští, stromů, prachu a děravých cest. Všem navíc komplikovalo závodění obrovské vedro.

Tatra připravila dva kamiony T 815 4x4 HAS a jeden T 815 6x6. Posádku prvního vozu tvořila trojice Loprais, Stachura, Kučera ( s.č. 403 ), v kabině druhého vozu seděla trojice Buchtyár, Kořený, Ing. Muck ( s.č. 414 ) . Kromě těchto dvou vozů odstartoval do soutěže také již téměř historický automobil T 815 6x6 s posádkou Sklenovský, Gilar, Hamerla ( s.č. 436 ) . Plnil funkci doprovodného vozu a byl také zařazen v kategorii T 4 ( mezi soutěžní vozy ) a ne mezi doprovodnými kamiony . Tento fakt se stal pro vozy Tatra v tomto ročníku pravděpodobně osudný.  Naše vozy opět i v tomto roce startovaly v cizích službách. V kategorii motocyklů se na startu objevila dvojice týmu Cerm Aktivity Kaštan ( s.č. 63 ) a  Zloch ( s.č. 62 ) na strojích Suzuki DR . V kategorii automobilů odstartovala posádka Bílek, Ligocký na zajímavém automobilu Dodge Ram ( s.č. 298 ).

V kategorii kamionů se očekával souboj mezi vozy Tatra a japonskými vozy Hino a Mitsubishi. Jenže našim se tentokrát nedařilo a provázela je obrovská smůla. V etapě do Agadezu  zatím držely krok se špičkou pelotonu kamionů a zdálo se být pouze otázkou času, kdy se probojují na čelo kategorie. Problémy však pokračovaly. Dvě etapy před dnem volna se začala prudce snižovat účinnost tlumičů u vozu Buchtyárovy posádky a vůz se stával stále obtížněji ovladatelný. Během volného dne v Agadezu posádka navíc zjistila závažnou poruchu zadního diferenciálu a padlo velmi těžké rozhodnutí – odstoupení ze závodu. Bylo o to bolestnější, že posádka odstupovala ze druhého místa v kategorii kamionů. V soutěži tak zůstala pouze trojice Loprais, Stachura, Kučera. Lopraisově posádce se v  úvodu soutěže dařilo a v první polovině soutěže vyhrála tři etapy. Posádka však měla také smůlu na neobvyklé závady. První nečekanou závadou byla prasklá trubka mazání turbodmychadla. Další rána přišla v okamžiku, kdy nevydržela trubka pohonu ventilátoru a její zbytky vážně poškodily čerpadlo. Tatra zůstala bezmocně stát na trati etapy a posádka dlouhé hodiny opravovala. V pozdních večerních hodinách dojeli do cíle etapy, ale oprava prasklé hřídele byla pouze provizorní a bohužel neumožňovala pokračovat v dalších etapách. Po desáté etapě tak posádka Loprais, Stachura, Kučera ze soutěže také odstoupila. Poprvé v historii naší účasti nedojel pro technickou závadu ani jeden kamion TATRA továrního týmu do cíle v klasifikovaném pořadí. nejprve zastavil zadřený motor doprovodnou Tatru 815 6x6. Toto odstoupení se odehrálo tři etapy před dnem volna a navíc porucha posádku potkala v poušti na těžce přístupném místě. Pro tým to byla citelná ztráta, protože tento automobil vezl většinu náhradních dílů. Obě další Tatry

Naši dva jezdci Kaštan a Zloch  jeli od začátku v klidu a na jistotu. Postupně se propracovávali v pořadí dopředu. Celou soutěž absolvovali bez vážnějších  problémů. Kaštan sice dvakrát havaroval, ale vždy bez vážnějších následků. Zloch měl v závěru dva defekty pneumatiky a opravoval olejový chladič. Počáteční drobné problémy s navigací vyřešil tak, že se hned po startu nechal důvěrně vést až do Dakaru. Neprohloupil. V cíli nakonec obsadili 27 (Kaštan) a 28 (Zloch) místo. Navíc skončili na druhém a třetím místě ve třídě do 500 cm. Slavnostní chvíli si skutečně vychutnali – pod cílovou rampou u Růžového jezera si vzájemně připálili doutník a na vyhlášení vjeli s doutníkem v ruce.

Posádka Bílek, Ligocký na voze Dodge  bohužel musela po třech etapách ze soutěže odstoupit. Cestou na start čtvrté etapy jim vytekla voda z chladiče. Jedno z novinářských aut je odtáhlo do nedaleké vesnice, kde nakoupili chybějící vodu. Nestihli již včas přijet na start, překročili časový limit a byli tak diskvalifikováni. Do Dakaru dojeli mimo klasifikaci.

 

TATRA posádky Loprais, Stachura, Kučera

Dvojice motocyklistů na cestě do Dakaru – Ivo Kaštan a Stanislav Zloch