Spida models

Menu

Aktuality

14. 2. 2018

Do e-shopu byl přidán nový model. Model bude dostupný od 22.2.2018, ale objednat si ho můžete již nyní na zde

8. 2. 2018

Pro cestu na Brněnskou výstavu PAPÍROVÉ KRÁLOVSTVÍ, která se koná 24.2.2018, nabízím 3... (celý článek)

5. 2. 2018

Kdyby měl náhodou někdo zájem o tento krásný model Turbotwin II (1987) tak klikněte na... (celý článek)

3. 2. 2018

Do E- shopu byl přidán model LIAZu v měřítku 1:25. Model byl vytištěný v sérii 20 ks

22. 1. 2018

Dnes, tedy 22.1.2018 je to přesně 30 let kdy Karel Loprais poprvé vyhrál Rally – Paris... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 1998 /

1998

„ DAKAR “ 1998

20. ročník

 

 

Po čtyřech letech se start soutěže vrátil do Paříže. Pořadatelé slibovali před startem, že jubilejní ročník se vrátí k původní myšlence vysoké obtížnosti – jak pro jezdce, tak v nárocích na kvality navigátorů. Vybrali nejtěžší úseky předchozích ročníků a  doplnili je dalšími, neméně náročnými. Maratonské etapy ve druhé části závodu vedly těžkými písky a přes obrovské duny. Celou soutěž provázely velké organizační zmatky.

TATRA MARATHON TEAM startoval celkem se třemi vozy. Se zcela novým vozem T 815 4x4 se na startu objevila posádka Loprais, Stachura, Čermák ( s.č. 407 ). Na první pohled se od předchozích tatrováckých kamionů lišila kabinou nového typu a změněnou nástavbou – pravděpodobně díky této změně dostala přezdívku „ puma “. Podstatnější  novinky se však skrývaly jinde – vodou chlazený motor Deutz a na přední nápravě vzduchové pérování. Celý automobil opět vycházel ze sériové výroby.  V kabině druhého vozu T 815 4x4 HAS  vyrazila do Dakaru  trojice Kořený, Lamač, Kahánek ( s.č. 414 ) a s třetím vozem stejného provedení startovala posádka Sklenovský, Hamerla, Ing. Tomeček ( s.č. 419 ). Leteckou asistenci zajišťovali dva tatrováčtí mechanici Kuběna a Matuš. Členem týmu byl také známý Ing. Josef Kalina, který plnil hlavně funkci organizačního vedoucího. Naše vozy již tradičně startovaly v cizích službách. Zastoupení jsme měli také v kategorii motocyklů. V týmu SLOVNAFT  SPORT MOTO  startoval na motocyklu KTM 660 spolu s týmovým kolegou  Katriňákem ( s.č. 38 ) znovu Zloch ( s.č. 136 ) . Na účasti obou týmů se významně organizačně podílela brněnská agentura Cerm Aktivity. V barvách týmu TRIUMPH RACING TEAM se na startu objevil na motocyklu Triumph Tiger  900  Ivo Kaštan  ( s.č.  137 ).

Trojice Loprais, Stachura, Čermák začala tradičně opatrně, což v tomto roce bylo dáno také tím, že se seznamovali s novým autem. Obstála  na výbornou -  posádka měla na trase jedinou závadu a to ještě ve Španělsku, kde se v hlubokém brodu zablokoval přívod paliva. Posádka bezpečně držela krok s největšími soupeři a v deváté etapě se probojovala do čela klasifikace kategorie kamionů. Posádka Kořený, Lamač, Kahánek s dalším vozem Tatra plnila úlohu rychlého asistenčního vozu pro Lopraisovu posádku. Během celé soutěže s ní neztratila kontakt ( stejně tak také neztratila kontakt s popředím klasifikace kamionů ) a v případě nouze tak byla okamžitě připravena zasáhnout. Nebylo toho však potřeba. Třetí posádka Sklenovský, Hamerla, Ing. Tomeček jela s veškerým nejnutnějším technickým zabezpečením jednoznačně jako vozidlo asistenční. Až do nešťastné deváté etapy se držela skvěle a zaujímala vynikající celkové šesté místo! Bohužel během deváté etapy došlo k neštěstí v podobě přepadení ozbrojenými pouštními lupiči.  Kořeného i SklenovskéhoSklenovského posádky. Tato Tatra byla následně ukradena a posádka se tak musela se zbytkem závodu nechtěně a ne vlastní vinou rozloučit. Ukradený kamion patřil mezi nejslavnější vozidla této soutěže. Jednalo se totiž o vítězný vůz ročníku 1994 a 1995 a jeho historickou hodnotu tak lze jen velmi obtížně vyčíslit. posádka přišla mimo jiné o veškeré osobní věci. Vozidlo mělo naštěstí prostřílené pneumatiky a bylo nepojízdné. Bandité tak všechno, co se mohlo hodit přeložili na druhé vozidlo

Jaroslav Katriňák se účastnil této maratonské soutěže poprvé a stal se senzací první poloviny rallye. Od počátku samotného závodu udržoval tempo s nejlepší elitou ve své kategorii, vyhrál jednu z etap a nebýt nešťastné poruchy převodovky v osmé etapě, pravděpodobně by vážně promluvil do celkového pořadí kategorie motocyklů. Odstoupení ze soutěže pro něho nebylo ničím příjemným – nedobrovolně totiž strávil osamocen dva dny a dvě noci v mauretánské poušti, než se dočkal záchrany v podobě sběrného kamionu. Potvrzuje to fakt, že tento ročník nebyl organizačně nejlépe zvládnutý.  Stanislav Zloch absolvoval tento maratonský závod již podruhé a tentokrát s nečekaně překvapujicím výsledkem. Svou jízdu zaměřil především na přesnost a jistotu. Výsledkem bylo vynikající  desáté místo v celkové klasifikaci kategorie motocyklů. Navíc obdržel za 14. místo v extrémně náročné 13. etapě Trofej Thierry Sabina pro nejlepšího amatérského jezdce.  Ivo Kaštan se musel se soutěží také rozloučit. Stalo se tak v okamžiku, kdy organizátoři posunuli z neznámých důvodů místo na tankování dál a jemu došlo palivo. Do cíle tak nestihl dojet v plánovaném limitu a ze soutěže odstoupil. Stalo se tak vlastně vinou organizátorů.

 

TATRA posádky Loprais, Stachura, Čermák

Tato TATRA posádky Sklenovský, Hamerla, Ing Tomeček byla ukradena. Jedná se o    kamion, který vyhrál tuto soutěž v letech 1994, 1995 a v roce 1996 dojel na druhém místě. Místo důstojného uložení v muzeu tak skončil někde v poušti …