Spida models

Menu

Aktuality

23. 4. 2020

Do e-shopu byl ještě dodatečně dodán model buggyry v měřítku 1:25 vč. CP

18. 4. 2020

Dlouho očekávaná novinka od Vimos je na světě a to v měřítku 1:32 i 1:25 vč... (celý článek)

21. 2. 2020

Hledám nějakého šikovného IT odborníka ( prostě ajťáka) Který by mi postavil nové... (celý článek)

21. 2. 2020

Nechal jsem dotisknou pár kousků v měřítku 1:25. Pokud máte zájem tak neváhejte. Dlouho se neohřejí Wink

9. 2. 2020

Po Výstavě v Brně tu pro Vás mám první Dakarské novinky letošního roku. Jedná se o... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 2002 /

2002

„ DAKAR “ 2002

24. ročník

 

 

Podstatnou změnou, která se promítla do dění na tomto ročníku, byl krok organizátorů, kteří se odtrhli od FIA a upravili sportovní a technické předpisy. Délkou trati nebyla tato rallye ničím obtížným, trať však byla svou náročností trochu nevyvážená. Úvodní část v Evropě byla až příliš dlouhá a probíhala hlavně po silnicích, druhá polovina africké části byla zase až moc náročná. Mnohdy to navíc nemělo se závoděním nic společného – zejména úseky vedoucí tzv. velbloudí trávou ( pozn. jedná se o travnaté drny, které zarůstají do sebe a jízda potom připomíná spíše slalom ). Překvapilo rovněž počasí. Nejhorší to asi bylo v Tichitu. Déšť uprostřed pouště doprovázel vítr a všichni účastníci si to patřičně užili.

 

Zmíněná změna pravidel, která našim účastníkům s vozy TATRA způsobila nejvíce komplikací a starostí, spočívala v nutnosti posunout motor nad přední nápravu tak, aby rovina setrvačníku nebyla dál než jeden metr za osou přední nápravy. Toto řešení již předem ohlašovalo velký problém – přetíženost přední nápravy. Oba týmy byly nuceny postavit zcela nová vozidla nebo přepracovat konstrukci vozů. Tým Karla Lopraise připravil nový kamion ( tzv. Pumu 2 ) vycházející ze sériového provedení a mimo odlišné uložení motoru došlo k dalším významným změnám – loňská nízká nástavba byla nahrazena předepsaným sendvičovým typem nástavby, použila se krátká kabina, přední náprava byla odpružena torzními tyčemi atd. Posádka zůstala stejná jako pro loňský ročník, tedy Karel Loprais, Ing. Josef Kalina a Petr Hamerla ( s.č. 408 ). Doprovod byl svěřen vozu TATRA v provedení 6x6 s posádkou Bedřich Sklenovský, Martin Kahánek a Malcolm Douglas ( s.č. 607 ). Vozidlo TATRA Tomáše Tomečka vyrazilo na start znovu v barvách BR PETROBRAS LUBRAX. Ani Tomeček nemohl použít soutěžní vůz typu HAS z minulých let a musel se také uchýlit k přestavbě. Rovněž byl posunut motor ( byl použit spolu s převodovkou z původního vozu ), byla použita krátká kabina atd. Změn bylo podobně jako na Lopraisově voze podstatně více. Posádku tvořil kromě Ing. Tomáše Tomečka ještě Andre de Azevedo a Ing. Jaromír Martinec ( s.č. 411 ). Doprovodný vůz ( s.č. 614 ) pilotoval Ing. Petr Vodák a mimo jiné zajišťoval servis dalším členům brazilského týmu. V kategorii motocyklů se na startu znovu objevil Josef Macháček ( s.č. 172 ). Startoval na čtyřkolce YAMAHA,  bohužel v osmé etapě došlo k poškození zadní kyvné vidlice a do cíle tak Josef Macháček nedorazil mezi klasifikovanými. Několikanásobný účastník soutěže Ivo Kaštan vyměnil tentokrát dvě kola motocyklu za čtyři kola a spolu se svou ženou absolvoval soutěž ve voze SUZUKI SJ 410  v kategorii „ press car “ 

( s.č. 708 ) .

Karel Loprais měl hned ze začátku soutěže problémy s chladičem. Ten se podařilo spravit, horší ale bylo po celou dobu trápení s tlumiči. Smůla však asi nejvíce postihla Tomečkovu posádku. V prvních fázích závodu si vedla velmi dobře, devátou etapu dokonce vyhrála. Pak však přišlo zapadnutí do soliska. Sám se neměl šanci odtud dostat. Pomohla mu druhá TATRA řízená Karlem Lopraisem. Zastavila u zapadnutého soupeře, podařilo se auta navázat a pozadu couváním vůz z bahna vyprostit. Zapadnutím však smůla neskončila. Hned v další etapě došlo k prasknutí hnací hřídele u pravé přední nápravy. Náhradní byla k dispozici v doprovodném vozidle. Ihned ohlásili pořadateli polohu a organizátoři rozhodli helikoptérou z bivaku hnací hřídel posádce dopravit. Ta mezitím zvládla demontáž, v noci pak montáž a nakonec dorazili do cíle. Bylo jasné, že to znamená odstoupení ze soutěže. Hlavně, že se podařilo dostat soutěžní auto z místa a že nezůstalo v poušti. Pořadatelé však umožnili posádce odstartovat do další etapy a tím pokračovat v soutěži. Posádka však dostala vysokou penalizaci, která znamenala vyřazení z bojů o přední pozice v konečném pořadí. Závažná technická porucha se však nevyhnula ani posádce Karla Lopraise. V etapě do Kiffy praskla torzní tyč odpružení přední nápravy. Všechno však dobře dopadlo. Torzní tyč se díky doprovodnému vozu podařilo dopravit, namontovat a posádka tak mohla dorazit do etapového cíle v časovém limitu.

V konečném pořadí Lopraisova posádka obsadila druhé místo a navázala tak na skvělé výsledky z let minulých. Tomečkova posádka po již zmiňované penalizaci klesla na desáté místo a toto umístění nakonec vybojovala i v konečném pořadí. I přes tento problém ještě posádka vyhrála dvě etapy !

 

Lopraisova i Tomečkova posádka vyrazila na start s novým vozem TATRA

Lopraisova i Tomečkova posádka vyrazila na start s novým vozem TATRA