Náhlédněte do galerie nově připravovaného modelu. Model slepil Ondra Mikulášek. Také... (celý článek)

Cesta: / Dakar / Historie / 2003 /

2003

„ DAKAR “ 2003

25. ročník

Pořadatelé nasměrovali tento ročník slavné rallye opět jiným směrem než do Dakaru. Koncovým místem se stal Sharm El Sheikh. Všechny účastníky určitě překvapili těžkou předposlední etapou – tvrdá kamenitá etapa s velkým převýšením. Při přejezdu hranic Libye a Egypta se pro změnu projíždělo minovým polem, které bylo v itineráři přesně vyznačené. Nic příjemného. Pod kamionem MAN  jedna z min explodovala. Bylo to bez vážných následků, ale na klidu to rozhodně nikomu nepřidalo. Rychlostní zkoušky byly v porovnání s minulým ročníkem delší a trasa nebyla celkově tak technicky náročná jako loni.

Jako již tradičně měla Česká republika své největší zastoupení v kategorii kamionů. Kromě kamionů TATRA se však na startu soutěže po dlouhé době objevil kamion LIAZ. S přestavěným kamionem TATRA nastoupil na start šestinásobný vítěz Karel Loprais. Nové bylo uložení motoru, změnilo se pérování z torzních tyčí na vzduchové měchy atd. Posádku tvořila trojice Karel Loprais, Ing. Josef Kalina a Petr Hamerla ( s.č. 408 ), doprovod tvořila TATRA v provedení 6x6 s posádkou Bedřich Sklenovský a Martin Kahánek ( s.č. 623 ). Tomáš Tomeček startoval rovněž s upraveným loňským kamionem TATRA a již tradičně v česko-brazilském týmu BR PETROBRAS LUBRAX. Posádku tvořila stejná trojice jako v loňském ročníku – Ing. Tomáš Tomeček, Andre de Azevedo a Ing. Jaromír Martinec ( s.č. 410 ). Doprovodnou TATRU 4x4 ( s.č. 600 ) pilotoval Ing. Petr Vodák. Jak již bylo zmíněno, po dlouhé době se na africkou soutěž vrátila značka LIAZ. O start se zasloužil MACÍK OFFROAD TEAM a jednalo se o kamion, který startoval v této soutěži v roce 1992. Kamion byl doslova kompletně rozebrán a znovu sestaven. Posádku jedoucí bez doprovodu tvořila trojice Martin Macík, Jiří Žák a Ladislav Fajtl ( s.č. 444 ).  Cílem bylo dojet do cíle a případně příjemně překvapit. Dva zástupci byli ve startovní listině zapsáni v kategorii motocyklů. Oldřich Bražina nastoupil s motocyklem HONDA 400 ( s.č. 126 ), Josef Macháček opět startoval se čtyřkolkou YAMAHA 850 ( s.č. 170 ) a chtěl po loňském neúspěchu navázat na předchozí skvělé výsledky. V novinářské kategorii vyrazil na soutěž NISSAN s posádkou Jiří Přibyl, Petr Novotný a Milan Zajíček ( s.č. 719 ). S vozem SUZUKI ani v tomto roce nechyběla dvojice Ivo Kaštan a Viera Kaštanová ( s.č. 708 ).

Lopraisova posádka v průběhu šesté etapy ztratila více než 40 minut kvůli problémům s vedením paliva a propadla se tak až na šesté místo. To nejhorší však teprve čekalo. V další etapě následovala hrůzostrašná havárie, která však naštěstí skončila dobře a bez vážných následků pro posádku vozu. Po doskoku na jedné duně se kamion vinou upadlého pravého předního kola několikrát převrátil. Posádku zachránila bezpečnostní výbava vozu, kamion byl ale pochopitelně nepojízdný a posádka musela odstoupit. Své si však užili ještě dále cestou ve sběrném voze. Petr Hamerla doplnil dvojici Sklenovský / Kahánek v doprovodném voze, Karel Loprais a Ing Josef Kalina se vydali zpět domů.  Havarovaný kamion se nakonec rovněž podařilo zachránit.

Tomečkova posádka pokračovala v soutěži bez vážných problémů. Po sedmé etapě již figurovala jejich TATRA na třetí pozici a s přehledem ji začala udržovat. Do druhé poloviny po dni odpočinku odstartoval G. De Rooy ( DAF ) z vedoucí pozice, posádku však postihla trochu nevšední havárie. Po skoku na duně se utrhlo zajištění kabiny a ta se následkem toho sklopila dopředu. Museli odstoupit a TATRA se tak posunula na druhou pozici v kategorii kamionů. Závěr soutěže se nesl ve znamení mohutného sprintu Kabirovovy posádky ( KAMAZ ), která se snažila stáhnout Tomečkův náskok. Nepodařilo se a TATRA Tomáše Tomečka uhájila konečné druhé místo v cíli rallye.

Macíkův LIAZ se ze začátku soutěže držel velmi dobře, potom však přišla řada technických problémů a posádka neustále něco opravovala. Macíkova posádka však bojovala dále a výsledkem bylo nejen dojetí do cíle, ale nakonec krásné 12 místo v kategorii kamionů.

Úspěšně dokončili rallye také oba čeští zástupci v kategorii motocyklů. Oldřich Bražina skončil celkově na 43 místě, Josef Macháček dojel do cíle na 46 místě a potřetí vyhrál kategorii čtyřkolek.