Spida models

Menu

Aktuality

14. 2. 2018

Do e-shopu byl přidán nový model. Model bude dostupný od 22.2.2018, ale objednat si ho můžete již nyní na zde

8. 2. 2018

Pro cestu na Brněnskou výstavu PAPÍROVÉ KRÁLOVSTVÍ, která se koná 24.2.2018, nabízím 3... (celý článek)

5. 2. 2018

Kdyby měl náhodou někdo zájem o tento krásný model Turbotwin II (1987) tak klikněte na... (celý článek)

3. 2. 2018

Do E- shopu byl přidán model LIAZu v měřítku 1:25. Model byl vytištěný v sérii 20 ks

22. 1. 2018

Dnes, tedy 22.1.2018 je to přesně 30 let kdy Karel Loprais poprvé vyhrál Rally – Paris... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 2003 /

2003

„ DAKAR “ 2003

25. ročník

 

 

Pořadatelé nasměrovali tento ročník slavné rallye opět jiným směrem než do Dakaru. Koncovým místem se stal Sharm El Sheikh. Všechny účastníky určitě překvapili těžkou předposlední etapou – tvrdá kamenitá etapa s velkým převýšením. Při přejezdu hranic Libye a Egypta se pro změnu projíždělo minovým polem, které bylo v itineráři přesně vyznačené. Nic příjemného. Pod kamionem MAN  jedna z min explodovala. Bylo to bez vážných následků, ale na klidu to rozhodně nikomu nepřidalo. Rychlostní zkoušky byly v porovnání s minulým ročníkem delší a trasa nebyla celkově tak technicky náročná jako loni.

 

Jako již tradičně měla Česká republika své největší zastoupení v kategorii kamionů. Kromě kamionů TATRA se však na startu soutěže po dlouhé době objevil kamion LIAZ. S přestavěným kamionem TATRA nastoupil na start šestinásobný vítěz Karel Loprais. Nové bylo uložení motoru, změnilo se pérování z torzních tyčí na vzduchové měchy atd. Posádku tvořila trojice Karel Loprais, Ing. Josef Kalina a Petr Hamerla ( s.č. 408 ), doprovod tvořila TATRA v provedení 6x6 s posádkou Bedřich Sklenovský a Martin Kahánek ( s.č. 623 ). Tomáš Tomeček startoval rovněž s upraveným loňským kamionem TATRA a již tradičně v česko-brazilském týmu BR PETROBRAS LUBRAX. Posádku tvořila stejná trojice jako v loňském ročníku – Ing. Tomáš Tomeček, Andre de Azevedo a Ing. Jaromír Martinec ( s.č. 410 ). Doprovodnou TATRU 4x4 ( s.č. 600 ) pilotoval Ing. Petr Vodák. Jak již bylo zmíněno, po dlouhé době se na africkou soutěž vrátila značka LIAZ. O start se zasloužil MACÍK OFFROAD TEAM a jednalo se o kamion, který startoval v této soutěži v roce 1992. Kamion byl doslova kompletně rozebrán a znovu sestaven. Posádku jedoucí bez doprovodu tvořila trojice Martin Macík, Jiří Žák a Ladislav Fajtl ( s.č. 444 ).  Cílem bylo dojet do cíle a případně příjemně překvapit. Dva zástupci byli ve startovní listině zapsáni v kategorii motocyklů. Oldřich Bražina nastoupil s motocyklem HONDA 400 ( s.č. 126 ), Josef Macháček opět startoval se čtyřkolkou YAMAHA 850 ( s.č. 170 ) a chtěl po loňském neúspěchu navázat na předchozí skvělé výsledky. V novinářské kategorii vyrazil na soutěž NISSAN s posádkou Jiří Přibyl, Petr Novotný a Milan Zajíček ( s.č. 719 ). S vozem SUZUKI ani v tomto roce nechyběla dvojice Ivo Kaštan a Viera Kaštanová ( s.č. 708 ).

 

Lopraisova posádka v průběhu šesté etapy ztratila více než 40 minut kvůli problémům s vedením paliva a propadla se tak až na šesté místo. To nejhorší však teprve čekalo. V další etapě následovala hrůzostrašná havárie, která však naštěstí skončila dobře a bez vážných následků pro posádku vozu. Po doskoku na jedné duně se kamion vinou upadlého pravého předního kola několikrát převrátil. Posádku zachránila bezpečnostní výbava vozu, kamion byl ale pochopitelně nepojízdný a posádka musela odstoupit. Své si však užili ještě dále cestou ve sběrném voze. Petr Hamerla doplnil dvojici Sklenovský / Kahánek v doprovodném voze, Karel Loprais a Ing Josef Kalina se vydali zpět domů.  Havarovaný kamion se nakonec rovněž podařilo zachránit.

Tomečkova posádka pokračovala v soutěži bez vážných problémů. Po sedmé etapě již figurovala jejich TATRA na třetí pozici a s přehledem ji začala udržovat. Do druhé poloviny po dni odpočinku odstartoval G. De Rooy ( DAF ) z vedoucí pozice, posádku však postihla trochu nevšední havárie. Po skoku na duně se utrhlo zajištění kabiny a ta se následkem toho sklopila dopředu. Museli odstoupit a TATRA se tak posunula na druhou pozici v kategorii kamionů. Závěr soutěže se nesl ve znamení mohutného sprintu Kabirovovy posádky ( KAMAZ ), která se snažila stáhnout Tomečkův náskok. Nepodařilo se a TATRA Tomáše Tomečka uhájila konečné druhé místo v cíli rallye.

Macíkův LIAZ se ze začátku soutěže držel velmi dobře, potom však přišla řada technických problémů a posádka neustále něco opravovala. Macíkova posádka však bojovala dále a výsledkem bylo nejen dojetí do cíle, ale nakonec krásné 12 místo v kategorii kamionů.

Úspěšně dokončili rallye také oba čeští zástupci v kategorii motocyklů. Oldřich Bražina skončil celkově na 43 místě, Josef Macháček dojel do cíle na 46 místě a potřetí vyhrál kategorii čtyřkolek.

 

Josef Macháček potřetí vyhrál kategorii čtyřkolek

Po delší době se na soutěž vrátila značka LIAZ