Spida models

Menu

Aktuality

21. 2. 2020

Hledám nějakého šikovného IT odborníka ( prostě ajťáka) Který by mi postavil nové... (celý článek)

21. 2. 2020

Nechal jsem dotisknou pár kousků v měřítku 1:25. Pokud máte zájem tak neváhejte. Dlouho se neohřejí Wink

25. 12. 2019

Vánoční prodej modelu je ukončen. Doufám, že alespoň jeden z těch dvaceti prodaných... (celý článek)

24. 12. 2019

VÁNOČNÍ AKCE PRO PRVNÍCH 20 NEJRYCHLEJŠÍCH. MÁTE MOŽNOST ZAKOUPIT TENTO MODEL S 57%... (celý článek)

20. 11. 2019

Kniha Tatry Karla Lopraise je již definitivně vyprodána

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 2004 /

2004

„ DAKAR “ 2004

26. ročník

 

 

Trať se po roční přestávce vrátila k původnímu klasickému modelu trati a cíl byl opět v Dakaru. Dakarskou rallye postihla řada změn. Změnil se ředitel ( Huberta Auriola nahradil ve vedení Patrick Zaniroli ) a to přineslo určité novinky do organizace. Rallye se stala podstatně tvrdší a náročnější. Zároveň výrazně přitvrdila konkurence ve všech kategoriích. Potrápilo opět počasí. Začalo to již sněhovou nadílkou ještě v Evropě a pokračovalo to dokonce deštěm uprostřed pouště.

 

Karel Loprais se po loňské havárii delší dobu léčil a také stavěl nový vůz. Kombinoval však některé konstrukční prvky z loňského vraku s novými díly. Byl použit repasovaný základ vozu, nově byly uloženy polonápravy a byla provedena ještě řada dalších úprav a vylepšení. Posádka jela ve složení Karel Loprais, Ing. Josef Kalina a Petr Gilar ( s.č. 415 ). Doprovod byl svěřen kamionu v provedení 6x6 s Bedřichem Sklenovským a Martinem Kahánkem ( s.č. 608 ). LRT team Tomáše Tomečka znovu startoval v rámci česko – brazilského týmu BR PETROBRAS LUBRAX, ovšem veškerá příprava vozu TATRA se uskutečnila v kopřivnické automobilce. Posádka týmu, jež loni vybojoval stříbrnou pozici v kategorii kamionů, zůstala stejná – Ing. Tomáš Tomeček, Andre de Azevedo a Ing. Jaromír Martinec ( s.č. 412 ). Nezměnilo se ani asistenční zázemí týmu – doprovodnou Tatru ( s.č. 600 ) pilotoval Ing. Petr Vodák. Na soutěžním voze bylo opět provedeno několik úprav – použití destruktorů do sacího potrubí ( snaha pořadatelů „ přibrzdit “ kamiony ? ), odlehčení nástavby použitím plachty atd. MACÍK OFF ROAD team opět nastoupil na start s kamionem LIAZ. V porovnání s loňským ročníkem se však jednalo o dokonale přebudovaný kamion. Změnila se i barva vozu – LIAZ se převlékl do krásné kanárkově žluté barvy. Součástí týmu je i asistenční vůz LIAZ. Zajímavostí je, že byl vyroben v závodě Mnichovo Hradiště jako poslední nákladní automobil této značky. V kabině závodního vozu jel Martin Macík, Jiří Žák a Ladislav Fajtl ( s.č. 444 ), v doprovodném voze potom trojice Jiří Čáp, Marek Spáčil a JUDr. Miroslav Štorkán ( s.č. 604 ). Zastoupení jsme tentokrát měli i v kategorii automobilů. S vozy Toyota Land Cruiser se na start vypravil OFF ROAD CENTRUM team s posádkami Martin Oswald, Jana Tylšová

( s.č. 308 ) a Lukáš Vacovský, Petr Kubík ( s.č. 309 ).  Doprovod jim tvořila TATRA s posádkou Martin Hurt, Ing. Tomáš Muck a Miloš Mlejnek. Popáté se vydal do Dakaru v sedle motocyklu Ivo Kaštan. Startoval na SUZUKI DRZ 400 v barvách Gauloises ( s.č. 147 ). Na motocyklu HONDA XR 400 se na start vydal Oldřich Bažina ( s.č. 193 ) a na čtyřkolce YAMAHA ( s.č. 910 ) debutoval Marek Podlipný. Doprovod mu tvořil vůz NISSAN ( s.č. 568 ) s Josefem Macháčkem. V kategorii Press Car jela ve voze SUZUKI spolu s Petrem Jansou opět Viera Kaštanová ( s.č. 708 ).

 

Naše kamiony TATRA hrály se zbytkem startovního pole své kategorie více než vyrovnanou partii. Ani Macíkův LIAZ se v pelotonu kamionů nijak neztrácel. Pak však přišly zdravotní problémy Jiřího Žáka a definitivní konec způsobila porucha zadního diferenciálu. Oba vozy TATRA bojovaly dále. V patnácté etapě se však stalo to, co by nikdo neočekával. Nejprve  na Tatře Tomáše Tomečka praskla hnací hřídel v poloose. O pár kilometrů dále totéž postihlo i Lopraisovu posádku, tentokrát však na obou stranách předních náprav. Tomeček se rozhodl pro opravu na místě, Loprais  s vypětím všech sil – posádky i vozu – dotáhl kamion pouze s pohonem dvou kol do bivaku. Tam Tatru nakonec opravili a odstartovali do další etapy. Tomečkovi se rovněž podařilo kamion opravit a mohl tak pokračovat v soutěži. Obě naše posádky stála tato epizoda drtivou časovou ztrátu a vyřadila je prakticky z boje o přední pozice. Naši však prokázali bojovného ducha a dorazili do cíle na šestém ( Tomeček ) a sedmém ( Loprais ) místě.    

 V kategorii motocyklů naši tentokrát vyšli naprázdno. Ivo Kaštan vzdal pro technické potíže. Oldřich Bažina si při pádu zlomil klíční kost pravé ruky -  v deváté etapě se v duně zapíchlo přední kolo do písku a přepadl přes řidítka.  Marek Podlipný musel odstoupit pro zadřený motor.

Cíl v Dakaru neviděla rovněž ani jedna z českých posádek na vozech Toyota Land Cruiser. Naděje skončila v osmé etapě. Tím ovšem ze soutěže vypadl i doprovodný kamion TATRA a bez doprovodu se tak ocitl Ivo Kaštan. S poškozeným motocyklem a bez doprovodu němělo smysl pokračovat.