Spida models

Menu

Aktuality

15. 1. 2018

To že jel Tomáš Tomeček letos uplně sám bez navigátora a mechanika n AER už asi... (celý článek)

15. 1. 2018

Dnes mám dobrou zprávu pro ty, kteří nestihli koupit CP na Phoenixe od VIMOS. Jirka... (celý článek)

3. 1. 2018

Dnes mám pro všechny příznivce nového modelu LIAZ dobrou zprávu. Podařilo se mi dát... (celý článek)

19. 12. 2017

Ahoj všem
Bohužel dnes mi volali z tiskárny že se prý vybouralo auto které jim vezlo... (celý článek)

17. 12. 2017

V tiskárně mi přislíbily, že model bude v úterý 19.12.2017 vytištěný. Takže pokud ho... (celý článek)

Galerie

Počítadlo

Cesta: / Dakar / Historie / 2004 /

2004

„ DAKAR “ 2004

26. ročník

 

 

Trať se po roční přestávce vrátila k původnímu klasickému modelu trati a cíl byl opět v Dakaru. Dakarskou rallye postihla řada změn. Změnil se ředitel ( Huberta Auriola nahradil ve vedení Patrick Zaniroli ) a to přineslo určité novinky do organizace. Rallye se stala podstatně tvrdší a náročnější. Zároveň výrazně přitvrdila konkurence ve všech kategoriích. Potrápilo opět počasí. Začalo to již sněhovou nadílkou ještě v Evropě a pokračovalo to dokonce deštěm uprostřed pouště.

 

Karel Loprais se po loňské havárii delší dobu léčil a také stavěl nový vůz. Kombinoval však některé konstrukční prvky z loňského vraku s novými díly. Byl použit repasovaný základ vozu, nově byly uloženy polonápravy a byla provedena ještě řada dalších úprav a vylepšení. Posádka jela ve složení Karel Loprais, Ing. Josef Kalina a Petr Gilar ( s.č. 415 ). Doprovod byl svěřen kamionu v provedení 6x6 s Bedřichem Sklenovským a Martinem Kahánkem ( s.č. 608 ). LRT team Tomáše Tomečka znovu startoval v rámci česko – brazilského týmu BR PETROBRAS LUBRAX, ovšem veškerá příprava vozu TATRA se uskutečnila v kopřivnické automobilce. Posádka týmu, jež loni vybojoval stříbrnou pozici v kategorii kamionů, zůstala stejná – Ing. Tomáš Tomeček, Andre de Azevedo a Ing. Jaromír Martinec ( s.č. 412 ). Nezměnilo se ani asistenční zázemí týmu – doprovodnou Tatru ( s.č. 600 ) pilotoval Ing. Petr Vodák. Na soutěžním voze bylo opět provedeno několik úprav – použití destruktorů do sacího potrubí ( snaha pořadatelů „ přibrzdit “ kamiony ? ), odlehčení nástavby použitím plachty atd. MACÍK OFF ROAD team opět nastoupil na start s kamionem LIAZ. V porovnání s loňským ročníkem se však jednalo o dokonale přebudovaný kamion. Změnila se i barva vozu – LIAZ se převlékl do krásné kanárkově žluté barvy. Součástí týmu je i asistenční vůz LIAZ. Zajímavostí je, že byl vyroben v závodě Mnichovo Hradiště jako poslední nákladní automobil této značky. V kabině závodního vozu jel Martin Macík, Jiří Žák a Ladislav Fajtl ( s.č. 444 ), v doprovodném voze potom trojice Jiří Čáp, Marek Spáčil a JUDr. Miroslav Štorkán ( s.č. 604 ). Zastoupení jsme tentokrát měli i v kategorii automobilů. S vozy Toyota Land Cruiser se na start vypravil OFF ROAD CENTRUM team s posádkami Martin Oswald, Jana Tylšová

( s.č. 308 ) a Lukáš Vacovský, Petr Kubík ( s.č. 309 ).  Doprovod jim tvořila TATRA s posádkou Martin Hurt, Ing. Tomáš Muck a Miloš Mlejnek. Popáté se vydal do Dakaru v sedle motocyklu Ivo Kaštan. Startoval na SUZUKI DRZ 400 v barvách Gauloises ( s.č. 147 ). Na motocyklu HONDA XR 400 se na start vydal Oldřich Bažina ( s.č. 193 ) a na čtyřkolce YAMAHA ( s.č. 910 ) debutoval Marek Podlipný. Doprovod mu tvořil vůz NISSAN ( s.č. 568 ) s Josefem Macháčkem. V kategorii Press Car jela ve voze SUZUKI spolu s Petrem Jansou opět Viera Kaštanová ( s.č. 708 ).

 

Naše kamiony TATRA hrály se zbytkem startovního pole své kategorie více než vyrovnanou partii. Ani Macíkův LIAZ se v pelotonu kamionů nijak neztrácel. Pak však přišly zdravotní problémy Jiřího Žáka a definitivní konec způsobila porucha zadního diferenciálu. Oba vozy TATRA bojovaly dále. V patnácté etapě se však stalo to, co by nikdo neočekával. Nejprve  na Tatře Tomáše Tomečka praskla hnací hřídel v poloose. O pár kilometrů dále totéž postihlo i Lopraisovu posádku, tentokrát však na obou stranách předních náprav. Tomeček se rozhodl pro opravu na místě, Loprais  s vypětím všech sil – posádky i vozu – dotáhl kamion pouze s pohonem dvou kol do bivaku. Tam Tatru nakonec opravili a odstartovali do další etapy. Tomečkovi se rovněž podařilo kamion opravit a mohl tak pokračovat v soutěži. Obě naše posádky stála tato epizoda drtivou časovou ztrátu a vyřadila je prakticky z boje o přední pozice. Naši však prokázali bojovného ducha a dorazili do cíle na šestém ( Tomeček ) a sedmém ( Loprais ) místě.    

 V kategorii motocyklů naši tentokrát vyšli naprázdno. Ivo Kaštan vzdal pro technické potíže. Oldřich Bažina si při pádu zlomil klíční kost pravé ruky -  v deváté etapě se v duně zapíchlo přední kolo do písku a přepadl přes řidítka.  Marek Podlipný musel odstoupit pro zadřený motor.

Cíl v Dakaru neviděla rovněž ani jedna z českých posádek na vozech Toyota Land Cruiser. Naděje skončila v osmé etapě. Tím ovšem ze soutěže vypadl i doprovodný kamion TATRA a bez doprovodu se tak ocitl Ivo Kaštan. S poškozeným motocyklem a bez doprovodu němělo smysl pokračovat.